Haberler
 
»KUZEYDEN ESİNTİLER RESİM SERGİSİ
»FİGÜRSEL YORUMLAR SANAT YORUM'DA...
»USTALARDAN SEÇKİLER-3 SANAT YORUM'DA...
»DÜŞLERİMDEN SÜZÜLENLER / NİHAT TAŞKIRAN RESİM SERGİSİ
»SANAT YORUM'DAN ÇAĞDAŞ YAZ KARMASI
»GENÇ UMUTLAR SANAT YORUM'DA
»ASLI ÇALIKOĞLU & MERYEM KARAOĞLAN ÇALIKOĞLU RESİM SERGİSİ ''KAVUŞMA'' SANAT YORUM'DA
»YENİ YIL 2017 BARIŞ VE DOSTLUK SERGİSİ
»ADANA TURANİ' yi KAYBETTİK...
»Halis KARAKURT ''Anadolu'dan Beyoğlu'na'' Sergisi Sanat Yorum'da
»SANAT YORUM'DAN USTALARDAN SEÇKİLER-2 SERGİSİ
»3.GELENEKSEL BAKIRKÖY SANAT ŞENLİĞİ
»EMEK EN YÜCE DEĞERDİR KARMA RESİM SERGİSİ SANAT YORUM' DA...
»KADİR ABLAK ''NEGATİF MEKANLAR'' SERGİSİYLE SANAT YORUM'DA...
»2. BAKIRKÖY SANAT PANAYIRI
»KOLEKSİYONERLİK REHBERİ
»''GEZİYORUM'' RESİM SERGİSİ SANAT YORUM'DA...
»USTALARDAN SEÇKİLER / KARMA RESİM SERGİSİ
»BAŞLARKEN...
KOLEKSİYONERLİK REHBERİ

RESİM KOLEKSİYONU NASIL YAPILIR?

Herhangi bir alanda, herhangi bir ürün yada nesneyi  belirli bir disiplin içinde, araştırmak, toplamak, biriktirmek, korumak ve bunlar için belirli bir bütçe ve zaman ayırarak elde edilen değerlere KOLEKSİYON, bu işle uğraşan kişiye de KOLEKSİYONER denir.

Oluşturulan yada oluşturulmak istenen koleksiyon, ilgi duyulan alana göre değişir ve her birinin kendine göre püf noktaları, olmazsa olmaz özellikleri vardır.  Burada ‘’RESİM KOLEKSİYONU’’ ile ilgili önemli ipuçları vererek  Resim Koleksiyonu yapan ve yeni başlayan sanatseverlere  iyi bir koleksiyon oluşturmak için yapılması gerekenleri anlatacağım.

Bütçe: Gelir durumunuza göre, varlıklarınızdan ve kazancınızdan yıllık ne kadarlık bir bütçe ayırabileceksiniz? Bunu düzenli olarak sürdürebilecekmisiniz?

Amaç / Hedef: Koleksiyon oluşturmakta yada koleksiyoner olmaktaki amacınız nedir? Uzun vadede bir koleksiyon oluşturarak böyle bir değere sahip olup, bunu çocuklara ve torunlara bırakarak aile koleksiyonu yapmak mı, yoksa popüler sanatçıların eserlerine yatırıp yaparak kısa sürede prim yapmasını bekleyip kazanç elde etmek mi?

Zaman: Resim koleksiyonunuzu oluştururken yatırım yapacağınız eser ve sanatçılar hakkında araştırma yapacak,  galeri,  sergi ve müzayedeleri takip edecek zamanı ayırabilecekmisiniz? Almış olduğunuz eserin yada yatırım yapmış olduğunuz genç bir ressamın sanat piyasasında gerçek yerini bulup değerinin artması için gereken zamanı bekleyebilecekmisiniz?

 

RESİM KOLEKSİYONCULUĞUNUN TEMEL İLKELERİ:

 Koleksiyonerliğin ilk kuralı ve olmazsa olmazı bütçedir. Sanat eseri gerçekten iyi bir yatırımdır ve bu yatırımda mutlaka iyi bir bütçe ile olur. Hedefleriniz ve beklentiniz çerçevesinde gelir durumunuza göre yıllık bir plan yaparak belirli bir bütçeyi bu iş için ayırmalısınız.

Sanata yatırımın uzun vadede geri dönüş sağlayacağını unutmayın. Kısa sürede seri alımlarla kazanç elde edeceğinizi umuyorsanız yanılırsınız. Dikkat, sabır, bilgi tecrübe ve belli bir disiplinle oluşturduğunuz koleksiyon size uzun vadede  gerçekten hatırı sayılır bir değer artışı sağlayacaktır. Bu değere sahip olup korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak yada hedeflediğiniz değere ulaştığında elden çıkarıp satarak nakde çevirme kararı sizin tasarrufunuzdadır. Unutmayınız ki iyi bir koleksiyon ortalama 10 Yılda oluşur.

Koleksiyon yaparken seçtiğiniz her eser doğru olmayabilir. Zaman zaman spesifik yada kısa süreli popüler sanatçı yada eserler maalesef koleksiyonerleri yanıltabiliyor. Bu sebeple oluşturmaya çalıştığınız koleksiyonu belli periyodlarla gözden geçirip, hatalı alımlar varsa bunları elden çıkararak daha doğru alımlarla koleksiyonunuzu geliştirebilirsiniz.

Eğer sanatın içinde değilseniz, resim, sanat tarihi, sanatçılar, galeriler ve müzayedeler konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz mutlaka bir DANIŞMAN ile çalışınız.  Danışman size hem sanatçı, hem eser ve hem de fiyat konusunda doğru tercih yapmanızı sağlayacaktır.

 

SANATÇI VE ESERLERİN SEÇİMİ:

Koleksiyonunuz oluştururken belli bir disiplin dahilinde hareket etmeniz gerekir. Bu eser, sanatçı, dönem, konu ya da teknik şeklinde olabilir. Başlangıçta elbette hatalar ve yanlış yatırımlar olacaktır. Bu son derece doğal ve kaçınılmaz.  Zaman içinde kazanmış olduğunuz bilgi birikimi ve tecrübe ile doğruları bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Fiyata bakarak ucuz diye resim almayınız. Bu tür alımlar, koleksiyonunuza bir değer katmayacağı gibi hem depolama açısından hem de bütçeniz açısından bir israftır ve doğru eserlere yapacağınız yatırımı direkt olarak etkiler.  Bu yüzden seçimlerinizi, sanatçı,  konu, teknik, vb. gibi kriterlerle sınırlamalısınız.  (Suluboya, yağlıboya, portre, İstanbul resimleri, natürmort, soyut, vs. gibi) Ayrıca tek bir sanatçı üzerinde yoğunlaşmakta riskinizi artırır. Riski azaltmak için farklı sanatçılardan eserler toplamak daha doğru olur.

Koleksiyon seçiminizi, modern-klasik, ya da Cumhuriyet öncesi-Cumhuriyet dönemi ve Çağdaş olarak seçebilirsiniz. Unutmayınız ki Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet dönemi sanatçıları değerlerini bulmuş fiyatları oturmuştur. Bu tür yatırımla sadece o esere sahip olup koleksiyonunuz zenginleştirebilirsiniz ama çok yüksek bir değer artışı elde edemezsiniz. Çünkü fiyat oturmuştur. Çağdaş ressamları seçerken de sanatçının dönemine, eserin niteliğine dikkat etmelisiniz. İsmi duyulmamış, yetenekli genç sanatçıları da ihmal etmeyiniz. Doğru seçtiğiniz bir sanatçı ve eser belli bir süre sonra ciddi değerlere ulaşabilir.

Belli bir sanatçı üzerinde yoğunlaşmak yerine farklı sanatçıların eserlerinden oluşturacağınız koleksiyon yatırım riskinizi azaltacaktır. Ancak bunu yaparken, her önünüze gelen sanatçı yada eseri almak yerine belirlemiş olduğunuz konular, teknikler, dönemler ve sanatçılar üzerinden hareket ediniz.

Çok tanınmış, popüler ve dönemin en ünlü sanatçılarının eserlerini almak belki cazip gelebilir, bütçenize de uyabilir ama bu tür sanatçıların eserleri değerlerine ulaştığı için bunlardan çok fazla prim elde etmeyi beklemeyin. Sadece duygusal anlamda tatmin olur o esere sahip olursunuz ama yaptığınız yatırım oranında prim yapmasını beklemeyin.

Seçmiş olduğunuz sanatçıların farklı dönemlerine ait eserler almak yararlı olacaktır. Zaman içinde hangi döneminin daha cazip olduğu ve prim yapmasına göre koleksiyonunuz o yönde şekillendirebilirsiniz.

Oluşturacağınız koleksiyondaki eserlerin ebatlarına da dikkat etmek zorundasınız. Çok küçük yada çok büyük eserler her zaman sorun teşkil eder. Eğer belli bir süre sonra satmayı planlıyorsanız çok büyük ölçülerdeki eserlerden kaçının. Örneğin, 200x300 ebatlarındaki bir tablo sizin mekanınıza uygun olsa bile, ölçüsünden satma şansınızı zorlaştırır.

Eser alırken sanatçının ismi ve eserin güzellliği kadar kondüsyonunada dikkat edin. Tuvalde bozukluk varmı? Boyada dökülme varmı? Ya da eserdeki objeler, oranlar, kompozisyon doğru biçimde mi şeklinde inceleyin. Bu sebeple bol bol sergi gezin ve görsel algınızı artırarak tecrübe kazanın.

Eser üzerinde sanatçı imzası olmasına ve bu imzanın sanatçının diğer eserleriyle uyuşmasına özellikle dikkat edin. Bazı sanatçılar dönem dönem imza değiştirebiliyorlar. Bu sebeple sizin almış olduğunuz eserdeki imzayla uyuşan başka çalışmalara dikkat edin.

Koleksiyonu oluştururken gösterdiğiniz özen ve dikkati koleksiyonunuzu korurkende gösterin. Özellikle yağlı boya eserlerde çerçevelenirken arkasının kapanmamasına dikkat edin. Asılı eserleri belli dönemlerde indirip havalandırdıktan sonra tekrar asın. Bu işlemin senede iki kez yapılması yeterlidir.

Çerçeve seçimide çok önemlidi. Eseri gösteren çerçevedir. Seçeceğiniz çerçeve eserle uyumlu olmak durumundadır. Eski bir resme yeni bir çerçeve yapmak hoş olmaz. Dönemini yansırmalı. Ayrıca çok abartılı olup eserin önüne geçmemeli. Yüksek bedel ödeyip aldığınız bir eseri çerçeve maliyetinden kaçınıp ucuz diye camcılarda yada kısıtlı çeşitlerle çerçeve yapan atölyelerde çerçeveletmeyin. Unutmayınki çerçeve seçimide bir uzmanlık işidir. Bu konudada koleksiyon danışmanınızdan yardım alabilirsiniz.

 

ESERLERİ NEREDEN SATIN ALMALI:

Galeriler: Galerilerde her zaman aradığınız sanatçı yada eseri bulamayabilirsiniz. Zaman zaman galerileri ziyaret edip o  anki koleksiyonlarını incelemek hem sanatçılar ve eserlerin fiyatları hakkında bilginizi artırır, hemde uygun eser gördüğünüzde alma şansınız olur.

Sergiler: Sergilerde fiyatlar genel olarak piyasa fiyatlarının üzerindedir. Ama sanatçıların son dönem işleri olması açısından ve bir sanatçını bir çok eserini bir arada görme şansınız olacağından sergileri takip etmenizde fayda vardır. Piyasadaki fiyatlarka kıyaslama açısından size faydalı olacaktır. Azda olsa bir pazarlık payı olacağından bütçenize uyarsa satın alabilirsiniz. Ama çalıştığınız bir danışmanınız varsa mutlaka ondada sorun.

Müzayedeler: Müzayedelerde bir çok sanatçını bir çok eserini aynı anda takip etme şansınız var. Fiyatlar genelde inişli, çıkışlı ve oldukça değişkendir. Kimi zaman açılış fiyatından satılmayan eser, kimi zaman birkaç bayrak yükselerek 2 bazen 3 katına kadar çıkabiliyor. Bu sadece o günkü salon atmosferi, alıcı profili ve bazı eserler için geçerlidir. Çoğu zaman artışlar yada eserin satılmaması profesyonelleri bile şaşırtıyor. Müzayede atmosferinin bambaşka olduğunu unutmayın ve yinede danışmanınıza sormadan eser almayın.

 Paylaşmış olduğum  değerler benim yıllar içinde edinmiş olduğum deneyim, tecrübe ve bilgilerden ibarettir. Elbette sanatta hiçbirzaman iki kere iki dört etmez. Ben koleksiyonerliğe yeni başlayanlara, bu işi bilinçsizce yapmaya çalışan sanatseverlere nacizane tavsiyelerde bulunmaya çalıştım. Umarım bir yararı olur. Katkım olduysa ne mutlu bana.  Sanatla dolu nice güzel yıllara…

Saygılarımla…

H.Saim KAYA

 

   
 
Anasayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Sanatçılar Arşiv Online Sergiler Haberler Foto Galeri İletişim